ماکروویو

ماکروویو

دوست عزیز به این مطلب رای دهید.

ماکروویو چیست و چگونه کار می کند ؟

ماکروویو ، امواج رادیوی با طول موج کوتاه هستند که مثل پرتوهای قابل رویت نور بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهد در صنعت برای فرآوری مواد…

درآشپزخانه برای پختن غذا از آن استفاده می شود این امواج در برخورد با یک ماده ممکن است منعکس یا منتشر و یا جذب شوند مواد فلزی این امواج را منعکس می کند مواد غیر فلزی مثل شیشه  و یا پلاستیک امواج را از خود عبور می دهد و موادی که دارای آب هستند مانند غذا ها انرژی این امواج را جذب می کند.

مکانیسم کار ماکروویو به این صورت است که در این دستگاه یک وسیله الکترونیکی به نام گلنترون برای تولید امواج ماکروویو بکار رفته امواج تولید شده وارد فضای بسته یا همان کابین ماکروویو شده و با برخورد به دیواره ها منعکس و از ظروف شیشه و پلاستیکی که غذایا مایعات در داخل آن هستند عبور کرده و به غذا و مایعات می رسند و جذب آنها می شوند.

اختراع ماکروویو یکی از برترین های این قرن به حساب می آید در دنیای امروزی تمامی اختراعات بر پایه کاهش مصرف انرژی و استفاده از منابع جدید انرژی که کمترین خسارت را به محیط زیست دارند می باشد

یکی از بحث هایی که معمولا بین کمپانی سازنده مایکروویو و مصرف کنندگان متداول است این است که آیا اشعه بر سلامتی انسان تاثیر گذار است ؟تحقیقات علمی و مطالعات جدید این موضوع را رد می کند ولی با این وجود ما به بحث در مورد این موضوع می پردازیم قرار گرفتن در مقابل اشعه ماکروویو ایجاد سوختگی می کند که بدترین آسیب در بدن  در ناحیه چشم می باشد چون عدسی چشم به حرارت حساس می باشد و قرار گرفتن بیش از اندازه کنار اشعه باعث بیماری های چشمی از جمله آب مروارید می شود. و یکی دیگر از نکاتی که می توان به آن اشاره کرد قرار گرفتن در حجم زیاد اشعه برای اقایان باعث از بین رفتن اسپرمها و در نهایت نازایی موقت می گردد تمامی این نکاتی که گفته شد فقط و فقط در زمانی رخ می دهد که از داخل محفظه ماکروویو اشعه به بیرون راه پیدا کند پس با سرویس به موقع و تمیز کردن هر ۲ هفته یکبار محفظه دستگاه و چک کردن لاستیک های درزگیر درب دستگاه می توان کاملا آن را مهار کرد.

توصیه ها در نگهداری ماکروویو :

برای اینکه یک آشپزی ایمن داشته باشید مستلزم این است که معایب و فواید این دستگاه را بدانید که ما تمام آنها را برای شما جمع آوری کرده ایم .

چند روش ساده برای افزایش کارایی ماکروویو :

  • سطوح داخلی را تمیز نگه داشته تا تابش اشعه به طور موثر و یکنواخت  به غذا برسد با این توصیه ما به چند سوال شما پاسخ داده ایم مثلا یکی از سوالات متداولی که تمامی مصرف کنندگان ماکروویو با آن مواجه هستند
  • آیا اشعه ماکروویو در سلامت انسان تاثیر گذار است ؟ با تحقیقات علمی به علم آمده مسئله سرطان زا بودن امواج در مواد غذایی رد شده است ولی این امواج در سلامت انسان تا زمانی تاثیر گذار هستند که از محفظه ماکروویو راهی به بیرون پیدا نکنند

ظروفی که ما نمی توانیم در داخل ماکروویو از آن استفاده کنیم عبارتند از :

  • ظروف فلزی و دارای روکش الومینیوم : این ظروف ها دقیقا مانند بدنه داخلی محفظه ماکروویو هستند یعنی اینکه اشعه با برخورد به آنها منعکس می شود پس این ظروف در ماکروویو کارایی ندارند.
  • ظروف پلاستیکی : گرمای بیش از حد ماکروویو باعث تغییر در ساختار شیمیایی این ظروف پلاستیکی می شود که این تغییر در ساختار موجب تولید مواد سمی در مواد غذایی می شود .

در کل می توان گفت که ظروفی که در ماکروویو گرم می شوند یعنی خود ظرف گرم شود برای دستگاه مناسب نمی باشد

ظروفی که در ماکروویو می توانیم استفاده کنیم ؟

ظروف شیشه ای : یک روش ساده برای فهمیدن اینکه کدامیک از ظرف های شیشه ای مناسب است اینکه ظرف مورد نظر را ۶۰ ثانیه قرار داده و پس از اتمام کار اگر ظرف گرم شد یعنی مناسب نیست و اگر ولرم بود از آن ظرف می توانیم  برای گرم کردن استفاده کرد و اگر ظرف خنک بود می توانید برای پخت غذا از آن استفاده کنید.

نکته مهم ظرف های ماکروویو نباید از جنس کریستال باشند چون گرما آن را می شکند .

نکته مهم درمورد استفاده از دستگاه هیچگاه بدنه دستگاه را از پشت به دیوار نچسبانید دلیل اینکه این موضوع حائز اهمیت است که تمامی لوازم خانگی دارای فن خنک کننده میباشند این فن ها وظیفه خنک کردن قطعات دستگاه را دارند یعنی باید هوای گرم داخل را به بیرون هدایت کنند به همین علت نباید به دیوار چسبیده شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *