• واحد امور پشتیبان تهران

  09126973783
 • تماس با شعبه غرب تهران

  44070175
 • تماس با شعبه شرق تهران

  77402637
 • تماس با شعبه مرکز تهران

  88580258
 • تماس با شعبه شمال تهران

  22794266

تعویض موتور یخچال | تعویض کمپرسور یخچال | تعویض موتور ساید بای ساید | سامی تکنیک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.50 (6 رای )

تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال

تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال

تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال شما توسط تکنسین های سامی تکنیک در اسرع وقت و به صورت حرفه ای انجام میشود. این مقاله به شما کمک می کند تا تمامی اطلاعات مربوط به تعویض و تعمیر موتور یخچال و یا تعویض کمپرسور یخچال اعم از اجزای داخلی موتور یا کمپرسور یخچال انواع برند های برای تعویض موتور یخچال قیمت به روز موتور یخچال 

قیمت تعویض موتور یخچال، انتخاب صحیح بهترین کمپرسور برای تعویض موتور یخچال ، هزینه تعویض موتور یخچال یا هزینه تعویض کمپرسور یخچال، به قیمت ترین موتور یخچال یا کمپرسور یخچال ،برای تعویض موتور یخچال چه کارهایی باید انجام شود،ایا متوانیم خودمان موتور یخچال را تعویض کنیم،هزینه تعویض موتور یخچال در سال ۹۹ وتمامی سوالهایی که شما در ذهنتان برای تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال برای شما بوجود می‌آید را بررسی می‌کنیم.

یکی از اولین سوالاتی که معمولا برای تمامی شما دوستان عزیز برای تعویض موتور یخچال و یا تعویض کمپرسور یخچال بوجود می‌آید بحث این است که اصلا موتور یخچال چیست و در کجای یخچال قرار گرفته است!!

 

فیلم نمایندگی مجاز تعویض موتور یخچال سامی تکنیک

 

کمپرسور یا موتور یخچال چیست ؟

کمپرسور یا موتور یخچال چیست

موتور یا کمپرسور قلب یخچال می باشد وکه معمولا در قسمت بیرونی و پشت دستگاه قسمت پایین قرار گرفته است که در بعضی از یخچال‌ها در داخل محفظه‌ای که در قسمت پشت و در پایین دستگاه قرار گرفته که شما با باز کردن درپوش میتوانید آن را رویت کنید و به طور کلی دو کار را انجام می‌دهد.

 

متراکم کردن ماده سرمازا (مبرد)

با به وجود آوردن اختلاف فشار در سیستم موجب گردش ماده سرم آزاد در لوله ها می شود.

 

انواع موتورهای بکار رفته در یخچال فریزرهای خانگی

 1. رفت و برگشتی
 2. دوار
 3. گریز از مرکز

 

در یخچال های خانگی از کمپرسورهای رفت و برگشتی استفاده میشود که این کمپرسورها خود به دو دسته تقسیم می شود

 1. سیلندر پیستونی
 2. خطی

 

کمپرسورهای سیلندر پیستونی از نظر شکلی به سه دسته تقسیم می شود

 1. بسته
 2. نیمه بسته
 3.  باز

مادر یخچالها و ساید بای ساید های خانگی برای تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال بیشتر با موتور یا کمپرسور بسته سر و کار داریم چون تمامی شرکت های تولید کننده از این مدل موتور های یخچال در دستگاه های خود استفاده می کنند.

 

موتور و کمپرسور های بسته از چهار قسمت تشکیل شده اند

انواع موتورهای بکار رفته در یخچال فریزرهای خانگی

 1. قسمت مکانیکی که شامل سیلندر پیستون، میل لنگ، سرسیلندر، سوپاپ دهش و مکش، واشرها ،شاتون و یاتاقان تشکیل می شود
 2. قسمت الکتریکی
 3. پوسته و اجزای متصل به آن ترمینال برق پلاک موتور لوله ها پایه‌ها و لاستیکهای لرزه گیر
 4. روغن کمپرسو

موتور یا کمپرسور های دیگری که در یخچال فریزر و ساید بای ساید های خانگی استفاده میشود موتور یا کمپرسور های خطی یا همان اینور ترمی‌باشد که در دستگاه های امروزی بیشتر به کار برده می شود.

حال به معرفی انواع برندهای کمپرسور یخچال فریزر و ساید بای ساید که برای تعمیر یخچال، تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال از انها بیشتر استفاده می‌شود می پردازیم :

 • دانفوس یا همان سیکاپ : که معمولا برای تعویض موتورانواع یخچال استفاده میشود
 • امبراکو
 • سامسونگ
 • ال جی
 • پاناسونیک
 • هیتاچی
 • هایتک

کمپرسورهای دیگری نیز با نام های تجاری در بازار یافت می شود ولی ما به شما این هشت برند را که جزء بهترین برند های کمپرسور یخچال فریزر برای تعویض موتور یخچال مناسب می باشند را معرفی می کنیم.

 

چگونه تشخیص دهیم موتور یخچال سوخته، راه های تشخیص سوختن موتور یخچال، چه زمانی باید تعویض موتور یخچال را انتخاب کنیم؟

 1. خاموش بودن یخچال
 2. گرمای زیاد موتور یخچال
 3. سرد نکردن یخچال
 4. صدای چیک چیک هر چند دقیقه از پشت یخچال که مربوط به کمپرسور یخچال میباشد
 5. صدای غیر عادی از موتور یخچال
 6. گرم شدن یخچال
 7. گرم شدن فریزر
 8. اگر در همان روز نوسانات برقی داشته باشید

 

علت سوختن موتور یخچال، دلایل سوختن کمپرسور یخچال

علت سوختن موتور یخچال، دلایل سوختن کمپرسور یخچال

 1. عمر مفید موتور یخچال

اولین علت برای سوختن کمپرسور یخچال عمر مفید موتور یخچال می باشد که شرکت های سازنده کمپرسور یخچال برای آن تعریف کردند که معمولاً به صورت میانگین موتور یخچال بین ۱۰ الی ۱۵ سال عمر مفید دارد پس برای تعویض موتور یخچال و یا تعویض کمپرسور یخچال حتما به این مورد دقت کنید.

 1. گرمای بیش از حد

معمولاً یخچال را باید از پشت با دیوار در فاصله بین ۸ الی ۱۵ سانت قرار داد تا گرمایی که موتور یخچال از خود تولید می‌کند بتواند از محفظه پشت که به صورت مشبک است خارج شود ولی در صورتی که دستگاه از پشت به دیوار چسبیده شود عملیات تهویه انجام نمی گردد و به موتور یخچال آسیب می رساند که در نهایت منجر به تعویض موتور یخچال می گردد.

 1. خرابی فن خنک کننده موتور یخچال

در این مورد اگر به موقع متوجه خرابی فن شویم می توانیم از یک اتفاق بزرگ جلوگیری کنیم که آن هم جلوگیری از سوختن کمپرسور یخچال می باشد در صورتی که بدنه دستگاه بیش از حد معمول گرم بود و با صدای غیر عادی از پشت دستگاه مواجه شدید حتما بدون اتلاف وقت با کارشناسان تماس حاصل فرمایید تا از هزینه بالا برای تعویض موتور یخچال جلوگیری کنید.

 1. کثیفی کندانسور یخچال

هر یخچال فریزر در طول سال همانند اتومبیل نیازمند سرویس می باشد که متاسفانه در کشور ما این موضوع را رعایت نمی شود یکی از دلایل سوختن موتور یخچال سرویس نکردن کمپرسور یخچال می باشد که در مورور زمان باعث میشود که شما مجبور به تعویض متور یخچال یا کمپرسور یخچال شوید به طوری که با کار کردن یخچال طی سال های زیاد کندانسور دستگاه دچار کثیفی و گرد و غبار می شود که این کثیفی و گرد و غبار که با یک سرویس ساده می تواند از بین برود بر اثر یک غفلت باعث سوختن موتور و تعویض موتور یخچال می شود.

 1. بیش از اندازه پر کردن یخچال

هر یخچال یک میزان حجمی برای مواد غذایی تعریف کرده است که اگر بیش از آن میزان تعیین شده مواد غذایی داخل یخچال گنجانده شود باعث بیشتر کار کردن کمپرسور یخچال و در نهایت سوختن موتور یخچال می شود. پس به اندازه کافی مواد غذایی در داخل دستگاه قرار دهید تا مجبور به تعویض کمپرسور یخچال فریزر یا تعویض موتور یخچال نشوید.

 1. نوسانات برق

ولتاژ زیاد باعث آسیب دیدگی کمپرسور یخچال می شود پس بهترین راه برای جلوگیری از هزینه تعویض کمپرسور یخچال استفاده از محافظ های برقی مناسب با یخچال است پس توجه کنید که با یک هزینه پایین میتوانی از تعویض موتور یخچال جلوگیری کنید.

 

شاید برای شما این سوال پیش آمده که اگر دستگاه شما مثلاً سامسونگ باشد باید برای تعویض موتور یخچال و یا تعویض کمپرسور یخچال، موتور یا کمپرسور سامسونگ استفاده کنید!

در جواب شما باید بگوییم خیر تمامی برندهای یخچال فریزر و ساید بای ساید موجود در بازار برای تعویض موتور یخچال می توانند از هر کمپرسوری با هر مارکی استفاده کنند ولی به شرط اینکه قدرت موتور جدید مثلاً هایتک با کمپرسوری که سوخته برابر باشد بر روی تمامی کمپرسورها و موتورها یخچال یک پلاک وجود دارد که از روی آن پلاک که همان شناسنامه کمپرسور یخچال است می توان تشخیص داد که قدرت این موتور یا کمپرسور چقدر میباشد که تعمیرکاری که برای تعویض موتور یخچال و یا تعویض کمپرسور یخچال مراجعه میکند بررسی و سپس نسبت به قدرت و ظرفیت کمپرسور سوخته موتور جدیدی را برای شما انتخاب میکند.

 

انواع قدرت کمپرسور های یخچال

قدرت یا همان ظرفیت موتور یا کمپرسور یخچال فریزر و ساید بای ساید که در بازار موجود است یک دوم یک سوم یک چهارم و مثبت یک چهارم می باشد که شما میتوانید با توجه به ظرفیت دستگاهتان و پلاک موتور یا کمپرسور قبلی از بین این ظرفیت‌ها آن قدرتی که با دستگاه شما متناسب است را انتخاب نمایید که البته باید گفت که انتخاب ظرفیت مناسب برای تعویض کمپرسور یخچال را باید به کارشناسان و متخصصان محول کرد.

 

اگر گرمای بدنه و یا موتور یخچال های ساید بای ساید و یا یخچال فریزرها بیش از حد باشد باید مواردی که برای شما گفته می شود را مورد بررسی قرار دهید:

 کمپرسور

دلیل  گرمای بدنه و یا موتور این می باشد که به یخچال  فشار زیادی وارد می شود. همانطور که میدانید موتور یا کمپرسور یخچال حین کار از خود گرما تولید میکند و اگر برای طولانی مدت این کارکردن ادامه یابد باعث می شود کمپرسور داغ شود. داغ شدن بیش از اندازه ی کمپرسور باعث می شود از عمر مفید دستگاه کاسته شود همچنین باعث داغ شدن بدنه و اطراف یخچال میشود.

بیشترین عاملی  که باعث داغ شدن موتور یا کمپرسور می شود:

 • نشت گاز یخچال  و کمبود آن
 • تنظیم کردن دمای پایین برای  ترموستات 

هنگامی که درجه ترموستات کم تنظیم می شود موتور برای رسیدن به این دما دائم کار میکند. ممکن است ترموستات خراب باشد که باید در اولین فرصت تعویض شود.

راهکار جلوگیری از داغ شدن زیاد کمپرسور یخچال

بررسی دمای تعیین شده برای یخچال

دما نباید در ماکزیمم باشد و باید در حالت متوسط تنظیم شود تا در بهترین شرایط قرار بگیرد.

قرار دادن مواد غذایی به میزان مناسب به حدی که فضای کل یخچال پر نشود. این امر باعث آسیب به کمپرسور می شود و به دستگاه آسیب می رساند.

باز نکردن پی در پی  درب یخچال . این کار باعث می شود هوای گرم وارد یخچال شود و در این صورت کمپرسور برای جبران آن باید دو برابر کار کند.

مواد غذایی گرم با دمای بالا را در یخچال قرار ندهید. اجازه دهید غذا به دمای محیط برسد و کاملا خنک شود سپس آن را در یخچال قرار دهید.

 

راهکارهای جلوگیری از داغ شدن موتور و بدنه یخچال

تمیز کردن لوله های کندانسور این لوله ها در بیرون قرار دارند. هر از چند گاهی با کمک جاروبرقی گرد و خاک هایی که در پشت دستگاه ایجاد شده است را از بین ببرید

قرار دادن یخچال در محیطی که هوای اطراف آن گرم و مرطوب نباشد. با گرم بودن هوا تبادل حرارت به خوبی رخ نمی دهد و این باعث می شود انتقال حرارت به کندی رخ بدهد.

یخچال را در فاصله ای از دیوار قرار دهید تا هوا به خوبی در این میان چرخش داشته باشد بهترین اندازه ای که میتوان گفت حدود 10سانتی متر است

فن خنک کننده

در قسمت کمپرسور یخچال یک فن خنک کننده نیز وجود دارد که به حذف گرمای تولید شده توسط گاز کمک میکند.

فن خنک کننده درساید بای ساید ها و سایر یخچال ها بسیار مهم می باشد به طوری که اگر این قطعه خراب شود و یا کار نکند باعث داغ شدن موتور یا کمپرسور می شود.

در صورتی که از فن صدای ناهنجار شنیده شود احتمالا فن یخچال دچار مشکل شده است و باید مورد بررسی تعمیرکاران سامی تکنیک  قرار بگیرد.

 

 

قیمت موتور یخچال - قیمت کمپرسور یخچال

قیمت موتور یخچال - قیمت کمپرسور یخچال

قیمت موتور یخچال در سال ۹۸ ،۹۹ از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای موتور یا کمپرسور های معمولی یخچال و بین یک میلیون و پانصد هزار تومان تا دو میلیون و پانصد برای کمپرسور و موتورهای اینورتر یا همان خطی می باشد که
هزینه تعویض کمپرسور یخچال = قیمت موتور + شارژ گاز + درایر + شستشوی مدار یخچال + اجرت کار می باشد.

با توجه به نوسانات بازار ارز قیمت موتور یا کمپرسور یخچال و یا ساید بای ساید هزینه تعویض موتور یخچال نسبت مستقیم با این موضوع دارد پس برای اطلاع از قیمت های به روز و مشاوره در مورد تعویض موتور یخچال و یخچال فریزر و ساید بای ساید با ما تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما لیست قیمت تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال را برای شما ارسال کنند.

 

سوالات متداول مربوط به تعویض موتور یخچال یا تعویض کمپرسور یخچال

آیا تعویض موتور یخچال در منزل ،محل انجام میشود ؟

بله تمامی مراحل تعویض کمپرسور یخچال در محل و در حضور مشتری تمامی مراحل انجام میگردد .

تعویض موتور یخچال در محل چقدر زمان بر است ؟

زمان تقریبی برای تعویض کمپرسور یخچال بین ۱ الی۲ ساعت می باشد.

پس از تعویض موتور یخچال کی میتوان مواد غذایی را دوباره در دستگاه گذاشت؟

شما بلافاصله پس از تعویض کمپرسور یخچال میتوانید مواد غذایی را جایگذاری کنید .

پس از تعویض کمپرسور یخچال دمای یخچال چند ساعت طول میکشد تا مثل قبل شود؟

معمولا بعد از تعویض موتور یخچال دمای یخچال بین ۳الی ۵ساعت طول میکشد تا دما به حد معمول برسد.

پس از تعویض کمپرسور ساید بای ساید دما ی یخچال را روی چند باید گذاشت؟

وقتی که موتور ساید بای ساید تعویض میشود بهترین دما برای یخچال بین ۳تا۵و بهترین دما برای فریزر بین منفی ۱۸تامنفی۲۰ می‌باشد.

 

دانلود کاتالوگ و دفترچه راهنمای انواع تعویض موتور یخچال

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ها  

+2 #9 فیضی 1399-10-07 07:35
سلام موتور یخچال سامسونگ من سوخته ایا تعمیر میه یا اینکه باید تعویض کنم
نقل قول کردن
+2 #8 مرزی 1399-10-06 09:50
سلام یخچال فریزر بکو دارم امروز از صبح متوجه شدم که سرماش رو از دست داده وهر چند دیقه از پشت دستگاه صدای تق تق میاد میتونید بفرمایید مشکلش چیه سپاس گذارم
نقل قول کردن
+1 #7 نبی 1399-10-06 09:46
سلام موتور یخچال سوخته چه مارکی رو شما پیشنهاد میکنید
نقل قول کردن
0 #6 قاجار 1399-10-06 09:45
سلام موتور ساید بای ساید سامسونگ مدل Rosoo قدرتش چند اسب هست؟
نقل قول کردن
+1 #5 کیانی 1399-10-06 09:42
سلام
از کجا میشه فهمید موتور یخچال فریزر سوخته
نقل قول کردن
0 #4 عقیلی 1399-10-06 09:41
برای تعویض موتور یخچال باید پشت دستگاه رو باز کنید
نقل قول کردن
0 #3 علی جانی 1399-10-06 09:39
سلام علت سوختن موتور یخچال چیست چون من چند وقت پیش یخچال خراب شد یکی اومد درستش کرد میخوام ببینم تقصیر اون بوده
نقل قول کردن
+1 #2 زارع 1399-10-06 09:37
سلام زمان تقریبی برای تعویض موتور یخچال چقدره؟
نقل قول کردن
+1 #1 منصوری 1399-10-06 09:34
سلام قیمت متور یخچال چنده؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید