• واحد امور پشتیبان تهران

  09126973783
 • تماس با شعبه غرب تهران

  44070175
 • تماس با شعبه شرق تهران

  77402637
 • تماس با شعبه مرکز تهران

  88580258
 • تماس با شعبه شمال تهران

  22794266

icon tel01

خدمات 24 ساعته در محل

یخچال فریزر و ساید بای ساید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رای )

banner bottom freezer refrigerators

بشر از دیر باز برای حفظ و نگهداری مواد غذایی از چشمه ها ، چاه ها ، و یا غارهای زیر زمینی استفاده می کرد . همچنین آب انبارها و یخدان برای نگهداری آب یخ درتامین آب مورد نیاز به کار می رفته است.

 عمل سرد کردن برای حفظ مواد غذایی برای اولین بار در قرن هجدهم میلادی از اهمیت اقتصادی ویژه ای برخوردار گردید اولین یخچال خانگی مدار بسته در سال ۱۹۲۶ توسط شرکت جنرال الکتریک اختراع گردید.

کار یخچال گرفتن گرما از مواد غذایی در یک فضای بسته است تا دمای آن ها را کاهش دهد که این کار را با عمل تبخیر مایع انجام می دهد و به این ترتیب گرما را جذب می کند مایع یا ماده سرد کننده ای که در یخچال به کار می رود در دماهای خیلی پایین بخار  میشود و باعث می شود داخل یخچال به دمای انجماد برسد که بر اساس اصل فیزیک کار می کند و مواد غذایی که آنجا هستند انرژی گرمایی خود را ازدست می دهد و سرد می شوند شما برای تعمیرات یخچال خود می توانید با نمایندگی های مجاز سامی تکنیک تماس حاصل فرمایید.

یخچال چطور کار می کند ؟

تا حالا پیش آمده تابستان از استخر بیرون بیایید و همان طور که زیر آفتاب ایستاده اید احساس سرما کنید ؟

این احساس برای این اتفاق است که آب از روی بدنتان بخار می شود جریان هوا بخار را می برد و کمی گرما هم از دست می دهیم این مکانیسم مشابه اتفاقی که درون یخچال های قدیمی می افتد البته در یخچال مواد شیمیایی به عنوان خنک کننده به کار می روند.

اجزای به کار رفته در یخچال ها

کمپرسور –کندانسور- درایر-لوله مویین - محفظه یخ ساز-رله اسارت-لامپ

قطعات دیفراست

سنسور – ترموفیوز – ترمودیسک – تایمر – المنت

a02کمپرسور :

قلب تپنده یک سیستم تراکمی می باشد اگر بخواهیم به مهمترین کار کمپرسور اشاره کنیم می توان :

 • متراکم کردن ماده مجدد
 • ایجاد اختلاف فشار در سیستم موجب گردش ماده سرمازا در سیکل می شود.

کمپرسور بخار مبرد کم فشار با دمای کم را از طریق لوله مکش که به آن لوله برگشت یا ساکشن می گوید جذب کرده و پس از متراکم نمودن آن از طریق لوله رفت که همان دهش یا دیس شارژ با فشارو دمای بالا به سمت کنداسور هدایت می کند.

 

کنداسور :

a03لوله های بسیار بلندی که به صورت مارپیچ در کنار هم قرار گرفته اند که ابتدای آن به لوله رفت کمپرسور اتصال داده شده و انتهای آن به فیلتر دراید متصل شده است به کنداسور تقطیر کننده یا چگاله نیز می گویند در کندانسور گاز به مایع تبدیل می شود یعنی مبردی که با فشار زیاد به صورت فوق گرم از لوله رفت کمپرسور خارج می گردد را بر اساس تبادل حرارت با محیط خارج گاز را خنک کرده و به مایع تبدیل می کند.
کنداسور ها از لحاظ شکل ظاهری و کارایی به چند دسته تقسیم می شوند.

کنداسور های هوایی که این کنداسورها خود شامل دو دسته هستند:

 • ایستاده
 • فن دار

کنداسور های آبی که می توان به مهم ترین آن ها اشاره کرد : شامل

 •  پوسته لوله ای
 • پوسته کویلی
 • دو لوله ای

درایر :

گاز مبرد در داخل کمپرسور تحت فشار قرار می گیرد و برای اینکه از حرارت آن کاسته شود وارد کندانسور می شود و در تمامی این مسیر که گاز در حال حرکت است جرم ها و رطوبت هایی را باخود حمل می کند که باید قبل از سرما سازی یا همان ورود به اواپراتور کاملا تمیز و خشک گردد و این امر باعث گردیده که در سیکل دستگاه های سرد کننده فیلتر درایو الزامی گردد .

لوله مویین (کاپیلاری تیوپ ):

لوله بسیار باریک می باشد که نقش در تولید سرما دارد که کار اصلی آن کاهش فشار مایع مبرد به حد فشار تبخیر در اواپراتور است که آن را به صورت نازک و مارپیچی ساخته اند که به علت ایجاد مقاومت در برابر عبور جریان مایع در خروجی لوله ، فشارکم می شود و تبدیل به گاز می شود  و این عمل باعث سرما می شود.

اواپراتور :

به اواپراتور تبخیر کننده یا محفظه یخساز هم می گویند و از تعدادی لوله مارپیچ که در کنارهم قرار گرفته اند و به هم متصل هستند تشکیل شده است که برای انتقال بیشتر و بهتر حرارت آن را از جنس الومینیوم ساخته اند که در انها مایع مبرد با دریافت گرما از فضا و یا محصولات تبخیر می شود (قانون حرارتی ) و همین واکنش موجب سرد شدن فضا می گردد.

ترمستات :

که همان کلید حرارتی می باشد که در دستگاه های سرد کننده برای کنترل برودت در فضای مورد نظر استفاده می شود که امروزه با گسترش علم الکترونیک و بحث کاهش مصرف انرژی ،سنسور ها و بردهای الکترونیکی جای ترموستات گرفته اند .

رله استارت :

نوعی کلید مغناطیسی است که در زمان راه اندازی کمپرسور وارد عمل می شودکه کار اصلی آن متصل کردن سیم پیچ استارت ورانینگ است.لامپ برای روشنایی داخل کابین از ان استفاده می شود و برای جلوگیری از ایجاد گرمای زیاد آنها را کم وات استفاده می کنند که معمولا از ۵ تا ۲۰ وات استفاده می شود. 

قطعات دیفراست : 

که معمولا در دستگاه های نوفراست با بدون برفک بکار گرفته می شود.

سنسور دیفراست :

در اکثریت یخچال فریزر و ساید بای ساید های امروزی دارای سنسور با رنچ های متفاوت می باشند

ترموفیوز :

که به ان فیوز حرارتی نیز می گویند که در دستگاه های نو فراست (بدون برفک ) استفاده می شود در واقع اخرین وسیله کنترل گرمای هیتر (المنت) است  اگر کامل تر بخواهیم توضیح دهیم وظیفه ترمو فیوز کنترل کردن گرمای بیش از حد احتمالی هیتر یا المنت یخچال فریزهای نفراست و ساید بای ساید هاست که به صورت سری با هیتر (المنت ) وصل می شود تا از آتش سوزی احتمالی جلوگیری کند.

ترمودیسک :

یک ترمستات حرارتی می باشد که به صورت سری با هیتر (المنت) نفراست در مدار قرار می گیرد و معمولا در منفی ۵ درجه به پایین اجازه عبور برق به هیتر (المنت ) را می دهد و در ۵ درجه مثبت با اتومات کردندر واقع برق هیتر (المنت) را قطع می کند.

تایمر دیفراست:

تایمر در دستگاه مانند یک ساعت عمل می کند تا در دستگاه طبق زمانی که شرکت سازنده ان برای ان تعریف کرده است که معمولا ۶ یا۸ ساعت می باشد هیتر (المنت) را به مدت ۲۰ دقیقه در مدار قرار دهد تا عملیات برفک زدایی انجام گیرد و تایمردیفراست در دستگاه های امروزی جای خود را  به برد الکترونیکی داده است .

المنت :

که به ان هیتر نیز گفته می شود و تشکیل شده از لوله های متصل به هم و مهمترین وظیفه ان در یخچال فریزر و ساید بای ساید عملیات برفک زدایی را با گرمایی که تولید می کند دارد که در تمامی دستگاه های نوفراست از ان استفاده شده است.

فن که به دو دسته تقسیم می شود :

 • فن اواپراتور : در یخچال فریزر های نوفراست حداقل یک فن باید هوای داخل کابین دستگاه را از میان فین های اواپراتور به گردش در اورد تا انتقال حرارت صورت گیرد که در صورت خرابی فن دستگاه گرم می شود
 • فن کندرانسور : که معمولا در کنار موتور و کنداسور قرار دارد که وظیفه اصلی ان خنک کردن موتور و کندانسور می باشد که در صورتی خرابی ان کارکرد موتور دچار مشکل و باعث سوختن کمپرسور می شود

 ترانس (ترانسفورماتور):

در برخی از دستگاه های سرد کننده خانگی ولتاژ مصرف آن با ولتاژ شهر متفاوت می باشد مانند نمونه ای از یخچالهای خارجی در این موارد باید از یک ترانس که معمولا از نوع کاهنده می باشد استفاده کرد برق ورودی ترانس را به برق شهری ۲۲۰ ولت متصل می کنیم و خروجی ترانس ممکن است دارای چند خروجی با ولتاژهای مختلف باشد که بسته به ولتاژ مصرفی خروجی را انتخاب می کنیم .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

pic03

با توجه به ضروری بودن کارکرد دائم لوازم خانگی شما عزیزان میتوانید در صورت بروز هرگونه مشکل در هر ساعت از شبانه روز با تکمیل کردن این فرم بصورت آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با اعزام تکنسین سریع ترین زمان ممکن مشکل دستگاه شما را برطرف کنند.

این فرم فقط برای مشترکین تهران و حومه تهران می باشد.

فرم ثبت درخواست تعمیرکار

ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
ورودی نامعتبر است
کد امنیتی
ورودی نامعتبر است

* با ثبت سفارش آنلاین شما از 10% تخفیف برخوردار شوید.

* اولویت سرویس دهی با مشتریانی است که از طریق ثبت سفارش آنلاین درخواست خود را ثبت کنند.

*این فرم فقط برای درخواست تعمیرکار می باشد.

pic04